Majówka w Chotczy!
21 kwietnia 2021, 13:24
Chotcza i okolice...
Gmina Chotcza zlokalizowana jest na południowo-wschodnim krańcu województwa mazowieckiego, w dolinie środkowej Wisły, u ujścia rzek Zwoleńki i Iłżanki. Powierzchnia przekracza 8800 ha, liczba ludności to ok. 2400 osób. Gminę tworzy 17 sołectw tj.: Baranów, Białobrzegi, Chotcza Dolna, Chotcza Górna, Chotcza - Józefów, Gniazdków, Gustawów, Jarentowskie Pole, Karolów, Kijanka, Kolonia Wola Solecka, Niemieryczów, Siekierka Nowa, Siekierka Stara, Tymienica Nowa, Tymienica Stara, Zajączków.
Z Gminą Chotcza sąsiaduje siedem gmin z których pięć należy do województwa mazowieckiego, zaś dwie po drugiej stronie Wisły do województwa lubelskiego. Wszystkie te gminy są większe od Chotczy pod względem ludności jak i obszaru.
W gminie Chotcza gospodarka opiera się głównie na rolnictwie. W ostatnich latach zrealizowane zostało mnóstwo inwestycji: rozbudowa stacji uzdatniania wody, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków, budowa świetlicy w miejscowości Baranów i Tymienica Stara, budowa parkingów i placów zabaw, termo modernizacja szkół, budowa dróg, budowa zbiorników retencyjnych i wiele innych.
Historia Chotczy sięga roku 1390. Dziedzicami Chotczy byli kolejno:Choteccy, Jaszowscy , Chomentowscy, Lubomirscy, Trzcińscy, Sołtykowie i Rutkowscy. W czasie II wojny światowej podczas przełamywania linii frontu na Wiśle w Chotczy zginęło wielu żołnierzy AK,Gl, AL. Oraz partyzantów BCH i wielu miejscowych niewinnych ludzi. Za bohaterskie czyny Chotcza została odznaczona Krzyżem Grunwaldu II klasy. W czasie działań II wojny światowej tutejsze wsie zostały całkowicie zniszczone. Wracając z wysiedlenia zastawali ruiny i zgliszcza, dlatego wiele rodzin wyjechało na ziemie odzyskane. W roku 1966 została ukończona budowa drogi asfaltowej i do Chotczy dotarł pierwszy autobus. W 1975 roku została ukończona elektryfikacja gminy Chotcza.
Dodaj komentarz